Megnyílt a nevezés az ötödik Magyar Ipari Célgép Nagydíjra, amely nem csupán győzteseket keres, hanem bemutatkozási lehetőséget biztosít a célgépgyártók számára, elősegítve ezzel a szélesebb piac elérését. A 2025. június 19-én átadásra kerülő „Az Év Célgépe 2025” díjakért 2025. április 3-ig várják a nevezéseket.
Az elmúlt években a verseny népszerűsége folyamatosan nőtt: 2021-ben 73, 2022-ben 61, 2023-ban 114 és 2024-ben 121 pályázat érkezett versenybe. A díjazottak között olyan innovatív célgépek szerepeltek, mint a szín szerinti válogató gép, a VIDAR robotcella, de a mezőnyben papírraklap gyártó gépsor, 3D betonnyomtató és nyílóbárka is bemutatkozott, számos egyedi célgép között. (a korábban nevezett célgépek a verseny honlapján elérhetők – a szerk.)
Sipos Sándor, a Magyar Ipari Célgép Nagydíj megálmodója hisz abban, hogy a verseny betölti a szerepét és egyedülálló platformot kínál a pályázóknak, szakmai kreativitásuk, technikai felkészültségük és problémamegoldó készségük bemutatására. „A mindennapi munkában ritkán van alkalom a kiemelkedő teljesítmény elismerésére, sokszor még arra sem, hogy észrevegyük, milyen nagy hatással van egy gépünk a megrendelő életére. A Nagydíjnak köszönhetően ráláthatunk arra, hogy a magyar gépészmérnök és csapata olyan gépet tud építeni, amely bárhol a világon megállja a helyét. Weboldalunkon elérhetők a korábbi évek pályázatai, amelyek fontos forrásként szolgálnak a célgépet kereső vállalatoknak. Számtalan siker, megrendelés és szerződés született már a www.gepedvanhozza.huweboldalon böngészve. Mindenkit bátorítok, aki jó célgépet tud gyártani, hogy merjen élni a lehetőséggel és induljon el a versenyen, mert aki itt nyomott hagyott, őt már jegyzi a szakma és a piac.” – fogalmazott a szervező Chemplex Kft. tulajdonosa.
Magyarországon az ipar szerepe meghatározó, a gazdaság ötödét adja, közel 20 % körüli GDP-arányos hozzájárulással. Éppen ezért alapvető fontosságú a hozzáadott értékű termelés elősegítése, támogatása. A versenyképességi stratégia jelenleg hat iparág köré épül: járműipar, élelmiszeripar, kreatívipar, egészségipar, infokommunikációs szektor és alapanyagipar. Ezeket a gépipar horizontálisan fogja össze, hiszen – egyéb tényezők mellett – minden szektor teljesítményét a gépek, a berendezések és a szakértelem, konkrétan azok együttműködése határozza meg. A szektor nemzetgazdasági jelentősége minden várakozás szerint növekedni fog. – mutatott rá a Nagydíj szerepére a Gépipari Tudományos Egyesület ügyvezető igazgatója, dr. Bárdos Krisztina, aki társszervezőként áll a projekt mellett.
A célgépek olyan egyedi feladatra vagy speciális termelési fázisra tervezett ipari gépek, amelyek alkalmazásával az ipari termelők gyorsan reagálhatnak a kihívásokra. A változó gazdasági környezetben a fejlesztések adnak választ az ipar igényeire és segítenek megőrizni a versenyképességet. A piaci változásokra és váratlan eseményekre való gyors reagálás nélkülözhetetlen a termelékenység és a versenyképesség fenntartásához.
A verseny célja, hogy láthatóvá tegye a gépgyártók tudását, és friss, aktuális gépgyártó adatbázist biztosítson az ipari termelők számára
A Magyar Ipari Célgép Nagydíj nemcsak győzteseket keres, hanem lehetőséget ad a bemutatkozásra, az ismertségre és az együttműködésre is. A verseny célja, hogy láthatóvá tegye a gépgyártók tudását, és friss, aktuális gépgyártó adatbázist biztosítson azon ipari termelők számára, akik versenyképességük megőrzése érdekében gépet fejlesztenek. A nevezés és a pályázatok bemutatása az online térben zajlik, majd a díjátadóra a Gépész Szalon eseményen kerül sor.
Nevezési határidő: 2025. április 3.
Díjátadó: 2025. június 19.
Jelentkezés: www.gepedvanhozza.hu
Szervezők: Chemplex Kft. és Gépipari Tudományos Egyesület
A Nagydíj és a célgépgyártás kiemelt támogatója az ipari automatizálás szakértője, a Schneider Electric.
A nevezési folyamat egyszerű: a pályázók kérdések mentén haladva készítenek egy online bemutatót a gépükről, amelynek egy része a közönség számára elérhető, a másik része rejtve marad és csak a zsűri fér hozzá. A bemutatkozó anyag tartalmazza a pályázó elérhetőséget, a gép rövid bemutatását, a rejtett felületen bemutathatók az alkalmazott műszaki megoldások, az ipari alkalmazhatóság és a gép innovációs értéke.