Pályázat: 2025

Acélszalag vezető adagoló rendszer

A tervező neve

Mérai Csaba
  • Cégnév: Mérai Csaba
  • Tel.: +36302057825
  • E-mail: optimagroup@optimagroup.eu
  • Web: optimagroup.eu

Kategória

Teljes gyártósorok, üzemi-, kisüzemi technológiák

A gép funkciója

A rendszer, acélszalagból készülő, 60-120 mm-es átmérőjű oszlopokra alkalmas rögzítőbilincsek / bilincsfelek, nagysorozatú automatikus hajlítására készített berendezés automatizált alapanyag adagolását, az acélszalag hajlítófejekkel szinkronizált vezetését, az alapanyag tekercsek feladását és tompahegesztéses végtelenítését oldja meg. A hajlítási folyamat közben a szalag nagy sebességű előre-hátra irányú pozícionált mozgatása, ennek megfelelő, a folyamaton belüli időzített adagolás és a szalag hajítófejekkel szinkronizált vezetése szükséges ahhoz, hogy a termék gyártásának folyamatossága 5-6 másodperces ciklusidővel biztosítható legyen.

Mitől más ez a gép, mint a többi hasonló ipari megoldás?

Rendszerként kezeli a megoldandó gyártási, alapanyagellátási és anyagmozgatási feladatokat, specifikusan a felhasználási igényekre szabva. Minimális helyigénnyel képes kezelni a tág mérettartományban (belső átmérő 290 – 650 mm, külső átmérő 900 – 1400 mm) felhasználásra kerülő acélszalag tekercseket, mivel a klasszikus kúpos vagy trapézkaros mozgatás helyett, a lineáris pályákon futó tartópofák sugárirányú mozgatása egy egyedileg erre a célra tervezett három irányban kihajtó szöghajtóművel meghajtott golyósorsókkal történik. A meglévő berendezés vezérlő programja nem volt hozzáférhető, ezért a rendszer működtetéséhez, folyamatvezérléséhez új, az eredetivel együttműködő vezérlést építettünk, amely észleli az eredeti berendezés beavatkozó elemeinek állapotjeleit, megszakítja az állapotjelek továbbítását az eredeti vezérlőegység felé, átveszi a vezérlést, módosítja, kiegészíti a folyamatot, majd a megfelelő állapotjel kiadásával időlegesen visszaadja a vezérlést, mindezt egy-egy műveleti cikluson belül több alkalommal. Ezen felül elvégzi az „Acélszalag_vezető_adagoló_rendszer” szinkronizálását a folyamat biztosításához, valamint az alapanyag ellátáshoz és tompahegesztéssel történő szalag végtelenítéshez szükséges egyéb kiegészítő műveletek vezérlését. Fontos szempont volt, hogy a telepítési helyszínre szállításhoz ne legyen szükség nagy teherbírású szállító eszközökre és anyagmozgató eszközök nélkül összeállítható, moduláris felépítésű legyen.

Milyen ipari igény hívta életre a gépet, milyen problémát old meg?

A berendezést a megrendelő évekkel ezelőtt vásárolta 6-12 mm-es átmérőjű több irányban hajlított huzalból és acélszalagból készülő termékek nagysorozatú gyártására. A berendezés, leszállítása óta nem volt képes acélszalagból készülő termékek legyártására, mivel a gyártó több szempontból nem gondolta át az ehhez szükséges problémákat, működési feltételeket. Emiatt, eddig a megrendelő a vevői kiszolgálásához szükséges hajlított acélszalag termékek gyártását az erre a célra vásárolt berendezés beszerzését megelőzően is rendelkezésére álló több lépcsőben excenter prés szerszámokkal, manuális kivitelezésben oldotta meg. A megfelelő működés biztosításán felül, a megrendelő igénye volt az alapanyag ellátáshoz szükséges anyagmozgatási idő, a tekercs cserékhez kapcsolódó újraindulási idő, valamint munkaerő szükséglet minimalizálása. Emellett meg kellett oldani, hogy a feldolgozásra kerülő kör keresztmetszetű- és szalagtermékek közötti gyártási átállás egyszerűen megoldható legyen. További feladat volt, hogy a berendezés tág mérettartományban legyen képes kezelni az alapanyagot, mivel a megrendelő 400 – 600 mm-es belső- és 900 – 1400 mm-es külső átmérő tartományban szerez be acélszalag alapanyagokat az aktuális beszerzés gazdaságosságához alkalmazkodva.

Ha tetszik ez a pályamű, oszd meg: